Działanie

DZIAŁANIE

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej działa na dwóch płaszczyznach – w środowisku lokalnym (parafia, szkoła) oraz na Lubelszczyźnie (archidiecezja lubelska).

 

 

Członkowie KSM AL tworzą oddziały parafialne i koła środowiskowe. Prowadzą cykliczne spotkania, ale często organizują też kawiarenki młodzieżowe, świetlice środowiskowe dla dzieci, tworzą grupy muzyczne i teatralne, jako wolontariusze pomagają ludziom potrzebującym. Podstawą działalności KSM-owskiej są regularne spotkania członków KSM złożone ze wspólnej modlitwy i rozmów o Bogu, miłości, przyjaźni, prawdzie i wolności, o ludziach, którzy są ważni w życiu i o tych, którzy takimi powinni być, o wyborach i o codzienności, o poznawaniu siebie, realizowaniu marzeń oraz wielu innych. 

 

  • Oddziały i koła KSM pogrupowane są w pięciu regionach; co dwa miesiące odbywają się tzw. spotkania regionów dla kierownictw oddziałów KSM o charakterze szkoleniowo – informacyjnym.
  • KSM AL jest organizatorem obchodów Dnia Papieskiego i koordynatorem zbiórki pieniędzy na ulicach miast Lubelszczyzny z przeznaczeniem na fundusz stypendialny dla ubogich i zdolnych uczniów.
  • Organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży od 1998 r. m.in. w dwóch własnych ośrodkach szkoleniowo – wypoczynkowych w Częstoborowicach i w Józefowie nad Wisłą. W 2005 r. KSM AL otrzymało Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty za wzorową organizację wypoczynku letniego dzieci młodzieży. Obozy nie odbywają się tylko w czasie wakacji i ferii zimowych, ale istnieje również wiele wiosennych i jesiennych propozycji. 
  • Na szczeblu diecezjalnym Zarząd organizuje cykliczne spotkania tylko dla KSM-owiczów. Są to Bale Karnawałowe, Olimpiady sportowe o puchar Świętego Stanisława Kostki i spotkania sylwestrowe. Oraz charytatywne zbiórki Akcja Supermarket, z przeznaczeniem na fundusz stypendialny i Akcja Palma, z której dochód wspomaga remont Wymarzonego Domu Młodych w Częstoborowicach.
  • Na szczeblu diecezjalnym Zarząd organizuje cykliczne spotkania - są to Bale Karnawałowe, Olimpiady sportowe o puchar Świętego Stanisława Kostki, charytatywne zbiórki np. Akcja Palma, z której dochód wspomaga remont Wymarzonego Domu Młodych w Częstoborowicach oraz wiele innych.